Joga

Joga liczy sobie ponad 5 000 lat i rozwinęła się na terenie Indii. Na początku XX wieku joga została na nowo odkryta dla całej społeczności ludzkiej i od tego czasu przeżywa olbrzymi rozkwit. Podstawowa praktyka obejmuje ćwiczenie pozycji jogi – asan i sposobu oddychania – pranayamy. Joga oznacza stan wewnętrznej równowagi i dobrostanu psycho-fizycznego.

Obecnie joga jest znana we wszystkich częściach świata i praktykowana przez setki milinów osób każdego dnia na całym świecie. Dzięki swojej uniwersalności, ponadczasowości i skuteczności przekracza wszelkie bariery: płci, koloru skóry, światopoglądu i religii, pochodzenia społecznego czy wieku. Okazała się być niezastąpionym remedium na problemy współczesnych ludzi, takie jak stres, otyłość, czy depresja. Pomaga zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach kryzysowych (np. jest potężnym wsparciem dla osób po traumatycznych przeżyciach czy walczących z nałogami).

Joga nie jest teorią – dla milionów osób na całym świecie sprawdza się jako codzienna praktyka i tylko w ten sposób można doświadczyć niespotykanych gdzie indziej korzyści, które joga przynosi.

Joga towarzyszy nam przez całe nasze życie. Jest uniwersalną nauką, którą można zaadaptować do wszystkich stadiów życia i okoliczności.
Nasz nowy styl życia w rozwiniętej technologicznie erze komputerów stawia wielkie wyzwania naszemu zdrowiu. Doświadczamy wielu stresów w niemal wszystkich dziedzinach życia, co wzmożone jest dodatkowo brakiem ćwiczeń i zbyt dużą ilością zmartwień. W rezultacie kręgosłup podlega ogromnemu napięciu i nadwerężeniu, prowadząc do bólu pleców u coraz większej liczby osób. Ćwiczenia jogi zapobiegają takim problemom i mogą nawet pomóc w przypadku już występujących dolegliwości.

Oddziaływania poszczególnych asan uzupełniają się nawzajem. Dzięki temu możemy przez całe życie zachować dobre zdrowie i sprawność fizyczną. Regularne ćwiczenie jogi wzmacnia cały organizm. Dzięki poszczególnym ćwiczeniom strumień krwi kierowany jest do określonych narządów, które dzięki temu wzmacniają się i regenerują. Wiadomo, że dobre ukrwienie ma zasadniczy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dzięki pobudzeniu krążenia i przemiany materii dochodzi do stopniowej poprawy, a wreszcie do całkowitego zaniku zaburzeń trawiennych. Organizmowi łatwiej wtedy wypłukać wszelkie złogi i toksyny. Zwiększa to sprawność systemu immunologicznego. Organizm staje się silniejszy i bardziej witalny. Wiele ćwiczeń jogi ma wybitnie pozytywne oddziaływanie na kręgosłup. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do złagodzenia i całkowitego zniwelowania szeroko rozpowszechnionych wad postawy. Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń będziemy prawidłowo oddychać i uda nam się całkowicie odprężyć, szybko zaobserwujemy, że joga pomaga nam nie tylko utrzymać zdrowie fizyczne, ale również daje organizmowi energię.

Joga stała się tak popularna, gdyż jako jedyny system ćwiczeń łączy w całość kilka aspektów. Po pierwsze cudownie kształtuje nasze ciało (nie tylko wzmacnia mięśnie, ale jednocześnie rozciąga, działa wspaniale na stawy i wszystkie układy wewnętrzne), dzieje się to w przyjazny sposób (wejście w pozycję i trwanie w niej, zamiast serii krótkich skurczów mięśni), z szacunkiem dla naszego ciała, w dostosowaniu do naszych możliwości w danym momencie.

Jeżeli zaczniemy uprawić Jogę regularnie, to znaczy co najmniej dwa (najlepiej) trzy razy w tygodniu przez jedną godzinę, efekty zauważymy już po miesiącu.

“Zdrowie jest bogactwem, pokój ducha jest szczęściem, joga wskazuje drogę”
Swami Vishnudevananda

Joga uczy nas jak wzmocnić i zharmonizować ciało, umysł i duszę, abyśmy mogli osiągnać cel, którym jest zdrowe ciało, zrównoważony umysł i pokój ducha. Joga pomaga usunąć wewnętrzne bariery i daje nam siłę, aby móc utrzymać równowagę, spokój i koncentrację w konfrontacjach z codziennymi wyzwaniami współczesnego życia.
Więszkość początkujących szuka w jodze sposobu na relaks, na uporanie sie z codziennym stresem. Klasyczna joga  Sivanandy oferuje program opierający się o 5 zasad mających na celu poprawę fizycznego i mentalnego samopoczucia poprzez:

 

  1. Prawidłowe ćwiczenia (Asany)

  2. Prawidłowe oddychanie (Pranajama)

  3. Właściwa relaksacja (Savasana)

  4. Prawidłowa dieta (wegetariańska)

  5. Pozytywne myślenie i medytacja (Vedanta i Dhyana)

1. Prawidłowe ćwiczenia (Asany)

Odpowiednie ćwiczenia fizyczne, nazywane w Sanskrycie asany, mają korzystny wpływ na wszystkie części ciała: Podobnie do oleju smarującego silnik, asany zwiększają giętkość stawów, mięśni, więzadeł i ścięgien oraz poprawiają krążenie krwi. Z odmładzających właściwości ćwiczeń jogicznych korzysta całe ciało, przez co są one nieporównywalne z jakimkolwiek innym systemem. Wykonywane powoli i świadomie te pozycje mają znaczny wpływ na dobre samopoczucie. Równocześnie są mentalnym ćwiczeniem koncentracji i medytacji.
Ćwiczenia Jogi koncentrują się głównie na zdrowiu kręgosłupa. Kręgosłup jest trzonem układu nerwowego, komunikacyjnego systemu ciała. Jest bezpośrednim przedłużeniem mózgu, więc prosty i zdrowy kręgosłup wzmacnia zdrowie całego ciała. Utrzymując silny i elastyczny kręgosłup poprzez odpowiednie ćwiczenia pobudzamy krążenie krwi, zapewniamy dostawę składników odżywczych i tlenu do układu nerwowego i utrzymujemy idealną wagę ciała.
Asany stymulują meridiany i obszary akupunktury w ciele. Aktywując te punkty i strefy zwiększamy przepływ prany (energii witalnej). Wykonując asany masujemy organy wewnętrzne i usprawniamy prawidłowe ich funkcjonowanie. Wspólnie z jogicznym oddechem, relaksacją i koncentracją asany pomagają nam uzyskać kontrolę nad umysłem. Umysł – w swojej naturze niestały i zawsze podążający za bodźcami zmysłowymi – zostaje nakierowany do wewnątrz, odciążony od napływu bodźców zmysłowych i stopniowo ujarzmiany.
Dla osób, które chcą praktykować jogę nie ma ograniczeń wiekowych. Asany można praktykować w każdym wieku, nieważne czy masz 5 czy 95 lat. Wykonuje się je powoli, utrzymując koncentrację i równocześnie głęboko, świadomie oddychając. Asany wzmacniają ciało i mają pozytywny wpływ na umysł i duszę.

Korzystne dla ciała, umysłu i duszy
Asany poprawiają elastyczność kręgosłupa i stawów, wzmacniają mięśnie szkieletowe, poprawiają pracę gruczołów i organów wewnętrznych. Ciało staje się pełne energii i stonowane, co przywraca mu do idealną formę. Ponadto regularna praktyka asan uwalnia nieznane do tej pory źródła energii i prowadzi do całkowicie nowego dobrego samopoczucia.
Delikatne ruchy przynoszą też duchowe korzyści: pomagają pokonać strach, rozwinąć zaufanie i odnaleźć wewnętrzny spokój.

Sivananda Asany – doskonałe naoliwienie dla ciała
Właściwe ćwiczenia są jak oliwienie stawów, mięśni, wiązadeł i ścięgien. Poprawiają elastyczność i stymulują układ krążenia. Ćwiczenia jogi wpływają pozytywnie na cały organizm, przez co nie można ich porównać do żadnych innych. Asana jogi (termin “asana” oznacza stabilną i wygodną pozycję) powinna być zawsze utrzymywana przez jakiś czas. Kiedy wykonuje się je powoli i świadomie, asany obdarzają dobrym samopoczuciem fizycznym; jednocześnie są to również ćwiczenia mentalne na koncentrację i medytację.

Giętkie plecy – klucz do długowieczności
Ćwiczenia jogi zajmują się głównie zdrowiem kręgosłupa. Jest w nim zawarty centralny układ nerwowy, komunikacyjny system ciała. Będąc bezpośrednim przedłużeniem mózgu, zdrowy kręgosłup zapewnia zdrowe ciało. Jeśli poprzez właściwe ćwiczenia utrzymana zostaje giętkość i zdrowie kręgosłupa, poprawia się krążenie krwi, nerwy są dożywione i dotlenione, a ciało utrzymuje swą młodzieńczą kondycję. Jak mówi stare chińskie porzekadło, “Zaprawdę giętkie plecy przedłużają życie”.

Subtelne efekty w kanałach energetycznych i organach wewnętrznych
Asany oddziałują na wewnętrzną maszynerię ciała, szczególnie na podstawowe punkty uciskowe odpowiadające punktom stymulowanym podczas zabiegów akupunktury w medycynie chińskiej. Nacisk na te punkty powoduje wzmożenie przepływu energii witalnej, czy Prany (Sanskryt), czy Czi (Chiński).Ponadto asany masują organy wewnętrzne, co zwiększa dopływ krwi i dostarcza im jeszcze więcej tlenu i niezbędnych składników odżywczych. Produkty przemiany materii i toksyny zgromadzone w tkankach mogą zostać łatwiej wyeliminowane. Dlatego przez ćwiczenie asan pomagamy naszym organom lepiej pracować.

Kontrola umysłu poprzez asany
Jako że asany były zawsze ćwiczone w połączeniu z głębokim oddychaniem, relaksacją i koncentracją, pomagają kontrolować energię mentalną. Umysł, który z natury jest niespokojny i ciągle stymulowany poprzez boźdce zmysłowe, wycofuje i odłącza się od obiektów zmysłowych, staje się wolny od zakłóceń i powoli jest poddawany kontroli.

„Asany czynią silym, wolnym od chorób i lekkim.”
Hatha Yoga Pradipika

2. Prawidłowe oddychanie (Pranajama)

Prawidłowy oddech łączy ciało z jego baterią, splotem słonecznym, olbrzymim zbiornikiem energii. Techniki oddechowe Pranajamy wprawiają tą energię w ruch, rewitalizując ciało i umysł. Świadomie regulując oddech jesteśmy w stanie zgromadzić więcej prany (energii życiowej) w organizmie i korzystać z naszych zasobów energetycznych w życiu codziennym.
Większość ludzi używa tylko małej części pojemności swoich płuc podczas oddychania. Garbiąc się, oddychają płytko aktywując jedynia górną partię klatki piersiowej, co doprowadza do braku tlenu i napięcia w barkach i karku. Głębokie i świadome oddychanie brzuszne jest efektywną sposobem przezwyciężenia stresu i depresji. Osoba dysponująca duża ilością prany promieniuje siłą i witalnością.
Kontrolując pranę uzyskujemy kontrolę nad umysłem. Wielu chorobom można zapobiec poprzez regulacje prany: na tym polega tajemnica leczenia. Akupunktura, Shiatsu, uzdrawianie mentalne itd. są przykładami świadomej lub nieświadomej kontroli prany rozwiniętej do wyższego stopnia.

Większość z nas zapomniała, jak oddychać prawidłowo
Oddychamy płytko przez usta, rzadko – o ile w ogóle – używając przepony. Przy wdechu albo podnosimy ramiona, albowciągamy brzuch. W ten sposób używamy jedynie niewielkiej części pojemności naszych płuc. Nasze ciała nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. Skutek: jesteśmy zmęczeni, ospali, a nawet popadamy w depresję.

Oddychanie – energia witalna dla ciała i umysłu
Oddech to życie. Bez jedzenia czy wody można przetrwać wiele dni. Bez tlenu jednak umarlibyśmy w kilka minut. To zadziwiające, jak niewielką wagę przywiązujemy do właściwego oddychania w życiu codziennym.

Joga – pozwól energii płynąć
Istotą wszystkich ćwiczeń jogi jest przepływ życiowej energii, w sanskrycie zwanej praną . Prana to subtelna energiaodżywiająca ciało i umysł. Różne pranajamy (ćwiczenia oddechowe) pobudzają przepływ prany, przez co rewitalizują całysystem nerwowy.

Joga – kontrola oddechu i umysłu
Jogiczne ćwiczenia oddechowe uczą kontroli oddechu – a za jego pomocą kontroli umysłu. Oddech i umysł są zawsze bardzo połączone, co pokazuje poniższy przykład: kiedy jesteśmy wystraszeni albo zdenerwowani, oddech jest płytki, szybki i nieregularny, a kiedy jesteśmy zrelaksowani i skupieni, oddech się uspokaja. Tak więc poprzez uregulowanie oddechu nie tylko zwiększamy przyjmowaną ilość tlenu i energii witalnej (prany), ale też poprawiamy koncentrację. Koncentracja jest warunkiem wstępnym do medytacji – praktyki prowadzącej do głębokiego spokoju wewnętrznego.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje oddychania
Oddychanie obojczykowe (płytkie), oddychanie klatką piersiową (średnie) i oddychanie brzuszne (głębokie). Pełny jogiczny oddech łączy wszystkie trzy typy oddychania: rozpoczynając się głęboko w dole brzucha, przeciąga się oddech poprzez klatkę piersiową (żebra) aż pod obojczyki.

Nauka pełnego jogicznego oddechu krok po kroku leżąc w pozycji relaksacyjnej (Savasana)

Zawsze oddychaj (wdech i wydech) przez nos
Oddychanie przeponą:
Wdech – brzuch się podnosi
Wydech – brzuch opada
Potem stopniowo nabieraj powietrza do brzucha, klatki piersiowej i w rejon obojczyków. Wdech rozszerzy żebra i podniesie obojczyki.

“Kiedy oddech wędruje, umysł jest niespokojny, gdy wszak oddech się uspokaja, umysł takoż spokój osiąga”
Hatha Yoga Pradipika

3. Właściwa relaksacja (Savasana)

Właściwy relaks to doskonały system chłodzący, który można porównać z chłodnicą samochodową. To najbardziej naturalny sposób na doenergetyzowanie ciała. Relaks jest bardzo ważny, jako że ciało i umysł nie mogą funkcjonować w warunkach nieustannego stresu.
Aby umiejętnie kontrolować i harmonizować funkcjonowanie ciała i umysłu, należy efektywnie wykorzystywać ich energie. Stanowi to główną motywację stojącą za chęcią nauczenia się relaksacji.
W naszym nowoczesnym świecie wiele ludzi z trudnością jest w stanie sią zrelaksować, czy zachowywać więcej energii podczas pracy. Poprzez utrzymywanie mięśni w stałej gotowości do działania, wydajemy dużo więcej energii, aniżeli jest to naprawdę potrzebne. Gdybyśmy używali tylko tych mięśni, które są istotnie konieczne do wykonania danego zadania, oszczędzilibyśmy mnóstwo energii. Niekonieczne fizyczne i mentalne napięcia pochłaniają masy energii, nawet podczas faz odpoczynku, marnując w ten sposób ogromne zasoby witalne. Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek wrócić z wakacji w stanie całkowitego zmęczenia? Taka sytuacja jest możliwa, pomimo faktu, że ciało produkuje codziennie pewnąnadwyżkę energetyczną, przeznaczoną na dzień następny. Problem stanowią negatywne emocje jak strach czy irytacja, które są w stanie wydrążyć magazyny energetyczne w zaledwie kilka minut.
Praktyka jogi uzupełnia magazyny energetyczne ciała. To dla tego nigdy nie czujemy się wyczerpani po lekcji jogi. Wręcz przeciwnie, czujemy naładowanie pozytywną energią. Każda lekcja kończy się ‘głębokim relaksem’. W tym stanie używana jest jedynie bardzo niewielka część energii życiowej (prany), zaledwie tyle, aby podtrzymać podstawowe czynności metaboliczne. Pozostała część energii zostaje zachowana i zmagazynowana. Głęboki relaks obejmuje trzy poziomy:fizyczną, mentalną i duchową relaksację. Całkowity, pełny relaks można osiągnąć tylko, gdy obejmie on wszystkie trzy poziomy. W ten sposób kilka minut praktyki jogi może dać nam więcej energii i wewnętrznego spokoju niż kilka godzin nerwowego snu.
Właściwie wszyscy powinniśmy żyć i funkcjonować w stanie ciągłego fizycznego i mentalnego relaksu –jest to nasz naturalny stan bycia, bądź nawet prawo naturalne, jeśli chcemy to tak nazwać . Niestety większość ludzi nie pamięta o tym fakcie. Złożoność oczekiwań, z kórymi zmagamy się w dzisiejszych gorączkowych czasach, gonitwa za karierą, powiązana z jednoczesnym budowaniem rodziny, jest powodem dla którego większość z nas żyje w ciągłym stresie. W konsekwencji borykamy się z fizycznym i mentalnym napięciem przez wiekszość czasu – często nawet podczas snu.

Utrata energii poprzez napięcie i stres
Niepotrzebne napięcie jest nie tylko powodem złego samopoczucia, lecz także konsumuje energię. Jest przyczyną nadmiernego zmęczenia i innych zaburzeń chorobowych. Skutkami mogą być migrena, napięte mięśnie karku lub ból w stawach. Zużywamy mnóstwo energii na utrzymanie naszych mięśni w stanie ciągłego naprężenia, przez większość czasu nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Bez odpowiedniej relaksacji nasze ciało i umysł są przeciążone i nie są w stanie poprawnie funkcjonować.

Zrelaksuj się prawidłowo!
Ciało i umysł doświadczają głębokiego stanu relaksacji, kiedy zużywamy małe ilości energii lub nie zużywamy jej wcale. Jest to naturalny sposób na relaks. Na wykonanie każdej czynności – świadomej czy też nieświadomej – zużywana jest energia, dlatego prawidłowy relaks ma wielkie znaczenie dla naszego organizmu. Idealny, całkowity relaks składa się z trzech części: relaksu fizycznego,mentalnego i duchowego. Kiedy nauczymy sie właściwie relaksować, posiądziemy klucz do zdrowia, witalności i wewnętrznego spokoju.
Chociaż większość rodzajów sportów zwiększa poziom energii organizmu, nie uzupełnieniają one jednak naszych pokładów energii. Nagromadzona energia jest natychmiast zużywana na utrzymanie mięśni w ciągłym stanie gotowości, nawet w stanie ‚spoczynku’. Wiele ludzi stale utrzymuje mięśnie w stanie ciągłego napięcia, niejednokrotnie w przeciągu całego dnia, a nawet całej nocy,bezustannie konsumując energię.

Naładuj swoje ‘akumulatory’ poprzez jogę
Asany i głęboka relaksacja końcowa są efektywną metodą rozluźniającą napięcia mięśniowe wszystkich części ciała. Ci, którzy praktykują asany regularnie potrzebują mniej snu, a jednak są bardziej wypoczęci, wydajni i szczęśliwi. Wieczorem szybciej przechodzą do fazy snu głębokiego, co sprawnie regeneruje ciało i umysł, w przeciwieństwie do niespokojnego, przerywanego snu jak i dużej ilości snów, które powodują nadmierną utratę energii.

Codzienna relaksacja…
Stale bombardowany wrażeniami zmysłowymi umysł jest przeciążony i z łatwością się męczy. W rzeczywistości zamartwianie się, pochłania więcej energii niż napięcie fizyczne. W rezultacie zmęczenie mentalne prowadzi do zmęczenia fizycznego. Dlatego codzienna relaksacja nie powinna być postrzegana jako luksus, a raczej konieczność, by móc być zdrowym i wydajnie funkcjonować.

…i wydychanie napięcia z organizmu!
Kiedy zauważysz, że Twój umysł jest w stanie napięcia, znajdź chwilę, aby pooddychać spokojnie i regularnie, skoncentruj się na oddechu. Jogiczne ćwiczenia oddechowe pomogą Ci całkiem naturalnie stać się świadomym własnego oddechu. Rytmiczny oddech relaksuje ciało fizycznie i umysł.

Stres jako pozytywne wyzwanie
Silne emocje jak złość i strach są głównymi czynnikami prowokującymi stres. Pozycje jogi i techniki relaksacyjne pomagają przciwdziałać negatywnym następstwom silnych emocji poprzez poprawne balansowanie układu hormonalnego, na przykład produkowanego poziomu adrenaliny. Co za tym idzie, techniki relaksacyjne dogłębnie dostrajają i harmonizuja nasze zmysły postrzegania, tak abyśmy w konsekwencji nie reagowali nadmiernie emocjonalnie w pierwszych odruchach.
Relaksacja mentalna może doprowadzić do zdrowego stanu nieprzywiązania do własnych celów i okoliczności życia. W ten sposób możemy stopniowo przezwyciężyć impulsywne zachowania, drażliwość czy nadpobudliwość. W zależności od wielkości naszych problemów, różne techniki jogi pomogą nam zredukować negatywny wpływ stresu na nasze życie i przekształcić je w pozytywne wyzwanie..

4. Prawidłowa dieta (wegetariańska)

“Jedz, aby żyć, nie żyj, aby jeść” – oto jogiczne podejście do odżywiania. Praktykujący Jogę wybierają pokarmy, które mają najbardziej korzystny wpływ naciało i umysł równocześnie zapewniając najmniejsze negatywne konsekwencje dla przyrody i innych stworzeń. Jako wegetarianie jogini czerpią pożywienie z samego początku łańcucha pokarmowego: roślin, czerpiących swoje substancje pokarmowe ze słońca, źródła wszelkiego życia na naszej planecie.

Zdrowe i zrównoważone
Jogiczna dieta jest dietą lakto-wegetariańską i składa się głównie ze zbóż, roślin strączkowych, owoców i warzyw, orzechów, nasion i produktów mlecznych. Wegetariańska dieta jest pełnowartościowa, łatwostrawna i zaopatrza ciało wmaksimum substancji odżywczych i energii. Powinniśmy wybierać żywność świeżą i jak najbardziej naturalną (bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy), najlepiej uprawianą ekologicznie, niezmodyfikowaną genetycznie. Troskliwe przyrządzanie pokarmu pozwala zachować zasadnicze właściwości odżywcze. Długie przechowywanie, przetwarzanie lub przegotowywanie niszczy wiele witalnych składników naszych posiłków.
Dosłownie jesteśmy tym, co jemy. Większość ludzi jest nieświadoma faktu, że nasze pożywnienie staje się również podstawą naszego umysłu, mając przez to wpływ na nasze myśli w bardzo subtelny sposób. Nieczysty pokarm taki jak mięso nie tylko usztywnia nasze stawy, lecz też wprowadza stan ciężkości i letargu – żyzny grunt pod chroniczne schorzenia lub depresje.
Jogiczna dieta składa się czystych produktów żywieniowych i pomaga nam utrzymać nasze ciało i umysł pełne zdrowia i energii.

Dieta
„Niech jogin je z umiarkowaniem i wstrzemięźliwie; inaczej, przy całej swej mądrości, nie osiągnie sukcesu.” Siva Samhita

Jedzenie – energia życiowa
Ciało ludzkie potrzebuje pokarmu z dwóch powodów: jako paliwo do uzyskania energii i jako budulec do regenerowania ciała i ciągłej odbudowy komórek i tkanek. Czysta i naturalna dieta jest najlepszym sposobem na zaspokojenie tychdwóch podstawowych potrzeb.

Słońce – źródło energii życia
Cała energia pochodzi od słońca. Im bliżej nasz pokarm jest tego źródła, tym bogatszy jest w energie życiową. Człowiek potrafi uzyskiwać tylko witaminę D i prane (energie życiową) bezpośrednio ze światła słonecznego. Rośliny potrafią dzięki fotosyntezie przemieniać energie w materie. Dlatego dieta wegetariańskadostarcza nam składniki odżywcze bezpośrednio ‘ze źródła’. Mięso lub ryby z drugiej strony, zawierają tylko składniki odżywcze ‘z odzysku’ – naturalna energia roślin została przetrawiona i przetworzona przez ciało zwierzęcia.

Jesteśmy tym, co jemy
Przysłowie ‘jesteś tym, co jesz’ jest prawdą na wiele sposobów. Jak wyżej wymienione, potrzebujemy pokarmu do utrzymania podstawowych funkcji naszego ciała. Jedzenie jednak ma też bardziej subtelne efekty: Jego esencja składa się na substancje naszego umysłu i ma delikatny ale znaczący wpływ na jego pracę. Jest to kolejnym powodem na jedzenie ekologicznego pokarmu. Świeże, lekkie i pełnowartościowe pożywienie utrzymuje ciało giętkie i prężne, umysł świetlisty i precyzyjny i przygotowuje ciało i umysł idealnie do praktykowania jogi.

5. Pozytywne myślenie i medytacja (Vedanta i Dhyana)

Pozytywne myślenie i medytacja są kluczami do spokoju umysłu. Medytacja jest metodą uspokajania i skupiania umysłu. Regularnie medytując ćwiczymy nie tylko mentalne opanowanie, ale stwarzamy również fizyczne i duchowe dobre samopoczucie. Zanim będziemy móc medytować, należy najpierw nauczyć się skupiać umysł za pomocą technik koncentracji i pozytywnego myślenia. Bardzo trudno jest bowiem uspokoić umysł napełniony negatywnymi myślami i emocjami.
Kontrolując ruchy umysłu jesteśmy w stanie zlikwidować negatywne wzory myślowe i osiągnąć stan nadświadomości (Samadhi). Samadhi jest błogim scaleniem z Najwyższą Jaźnią, co prowadzi do bezpośredniego intuicyjnego doznania Nieskończoności. Jest to głębokie duchowe doświadczenie, które nie może zostać ujęte w słowach lub pojęte przez umysł. W Samadhi zmysły, umysł i intelekt przestają działać. Świadomość rozszerza się poza granice czasu, przestrzeni i przyczynowości. Zdajemy sobie sprawę z boskiej obecności przenikającej wszystkie formy życia i odczuwany głęboki spokój i radość płynące z poczucia jedności z wszechświatem.

Medytacja

“Medytacja to królewska ścieżka do wolności, tajemna drabina, wiodąca z ziemi do nieba, z ciemności do światła i ze śmiertelności w nieśmiertelność.”
Swami Sivananda

Intuicyjne rozumienie
Medytacja to stan świadomości, który może być zrozumiany jedynie poprzez bezpośrednie doświadczenie i intuicję. W przeciwnieństwie do naszych codziennych doświadczeń, które są ograniczone czasem, przestrzenią i prawami przyczynowości, stan medytacji przekracza wszelkie ograniczenia. W medytacji przeszłość i przyszłość przestają istnieć. Pozostaje jedynie świadomość ‘ja jestem’ w nieskończonym Teraz.
Korzyści dla ciała…
Spokój płynący z medytacji jest głębszy niż spokój, który daje sen.Medytacjaredukuje stres – każda komórka ciała odpoczywa. Medytacja utrzymuje ciało wmłodzieńczym stanie i zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
…i dla umysłu
Doświadczenia jedności, szczęścia i harmonii, które mogą być osiągnięte poprzez medytację wytwarzają nowe schematy myślowe. Negatywne nawyki są przezwyciężane, a umysł staje się bardziej stabilny. Medytacja pomaga rozwinąć dynamiczną osobowość, siłę wyrazu, pogodę ducha i ogromną siłę mentalną.